IVO LAH

Na naši šoli se trudimo spodbujati spoštljiv odnos do zgodovinske in kulturne dediščine, zato poskušamo povezovati učence z domačim krajem, tudi preko zgodb posameznikov, ki so pomembno prispevali k razvoju tako slovenskih kot svetovnih znanstvenih vsebin. Ivo Lah je bil slovenski matematik, statistik, demograf in aktuar, rojen v Štrukljevi vasi pri Cerknici. Najbolj znan je po Lahovih številih (številsko zaporedje v kombinatoriki), ki jih je odkril leta 1955. V okviru projekta bomo predstavili delo gospoda Iva Laha na področjih demografske statistike in zavarovalne matematike, kjer je bil tudi najbolj dejaven in je vpeljal veliko novosti. Raziskali bomo njegov rojstni kraj, kjer so ob 50. obletnici odkritja Lahovih števil, postavili spominsko ploščo na njegovi rojstni hiši v Štrukljevi vasi.

Namen projekta je spoznati življenje in delo Iva Laha ter predstaviti statistične vsebine v matematiki kot pomembno vejo znanosti v vsakdanjem življenju ter med predmetno povezovanje. 

Vodje:

Mira Širaj (Cerknica)

Jelka Jernejčič (Begunje)

Lara Vereš (Grahovo)

 

Zaključek projekta o matematiku Ivu Lahu (23. april 2019)

Vabilo na razstavo: NAŠI SLAVLJENCI (19. april 2019)

IVO LAH: MATEMATIK, STATISTIK, DEMOGRAF IN AKTUAR Z NOTRANJSKE (26. marec 2019)

Prireditev ob 40-letnici smrti matematika Iva Laha (7. marec 2019)

IVO LAH na podružnični šoli Maksim Gaspari Begunje (3. marec 2019)

 

 

Related Images:

(Skupno 558 obiskov, današnjih obiskov 1)