V mesecu avgustu sva se Jasmina Žagar in Anja Turk udeležili strokovnega izobraževanja z naslovom Outdoor learning. Najina pričakovanja, da bo izobraževanje potekalo večinoma zunaj, so se izpolnila. Poleg naju so se izobraževanja udeležili še učitelji iz Hrvaške, Poljske, Slovaške, Romunije in Nemčije. Izobraževanje je potekalo vsak dan na drugi lokaciji. Kot zanimivost bi izpostavile, da smo večino dejavnosti opravili bosi. Že prvi dan smo imeli vse izobraževalne dejavnosti v parku. Preko iger, petja in plesa smo udeleženci spoznavali drug drugega, naše kulture in običaje, nato pa smo preko nove naloge po skupinah raziskovali center mesta Malaga. Naloge so vključevale dejavnosti, kot so npr. fotografiranje s kipom Pabla Picassa, plesanje flamenka z domačini, iskanje receptov tradicionalnih španskih jedi ipd. Na glavnem trgu sredi mesta smo s kredami risali po kamnitih tleh. Cilj tovrstnih nalog je bil prikaz, kako lahko z učenci ponavljamo in usvajamo novo snov, pri čemer lahko te dejavnosti uporabimo skoraj pri vseh predmetih našega šolskega sistema. V trdnjavi Alcazaba smo poleg spoznavanja zgodovine same utrdbe preko pisanja pesmi, nadaljevanja pravljice, ki nam jo je predstavil mentor in ocenjevanj višine stolpov brez merilnih pripomočkov, spoznavali nove pristope učenja na prostem. V parku smo preko čuječnosti bosi spoznavali različne materiale, opisovali svoja občutja in z naravnimi materiali v pesek risali zemljevid. Na tržnici smo se igrali igro vlog – postali smo branjevci, označevali izdelke v svojem jeziku, povpraševali o izvoru izdelkov ter se učili tudi njihovega jezika. Del izobraževanja je potekalo tudi na plaži, kjer smo, zopet bosi, iskali naravne materiale (kamenčke, školjke, polžke ipd.), s katerimi smo v mivko »zapisovali« imena svojih držav. Z različnimi nalogami nas je mentor spodbujal, da se postavimo v vlogo otrok in smo pri opravljanju dejavnosti čim bolj igrivi. Kot del izobraževanja smo obiskali tudi muzej Pabla Picassa, ki se je rodil v Malagi. Preko različnih nalog smo ugotavljali tipe ljudi, ki muzej obiskujejo, imeli smo voden ogled muzeja, med nalogami pa je bilo tudi risanje poljubne Picassove umetnine po navodilu.

V okviru izobraževanja smo se udeležili flamenko prireditve in obiskali nekoliko oddaljeno mesto Cordoba.

Izobraževanje je bilo polno raznolikih in poučnih dejavnosti in je preseglo najina pričakovanja. Dalo nama je veliko novih idej in spoznanj, ki jih bova poskušali vnesti tudi v najino pedagoško delo. Spodbudilo naju je k temu, da bova pedagoški proces po zmožnostih večkrat opravljale zunaj šolskih prostorov.

Jasmina Žagar in Anja Turk