Danes, 24. januarja, obeležujemo mednarodni dan izobraževanja, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila leta 2018. Poudarja pomen izobraževanja za mir in razvoj.

Unesco poudarja, da brez vključujočega in za vse enako kakovostnega, doživljenjskega izobraževanja državam ne bo uspelo doseči enakopravnosti spolov in prekiniti začaranega kroga revščine.

258 milijonov otrok in mladine po svetu še vedno ne obiskuje šole; manj kot 40% deklet v podsaharski Afriki konča nižjo srednjo šolo, približno štirje milijoni otrok in mladinskih beguncev pa se ne šolajo.

V Sloveniji imamo lepšo sliko, saj kar 91% učencev nadaljuje šolanje na srednjih šolah, 49% pa na višjih in visokih šolah.

Bodimo hvaležni za kakovostno izobrazbo, ki nam jo nudijo slovenske šole.

Na oglasni deski UNESCO mreže si lahko ogledate plakate naših učencev o izobrazbi.

Izobraževanje je človekova pravica, javno dobro in javna odgovornost. Je pomemben del odpravljanja revščine in ustvarjanja lepše prihodnosti.

PRVOŠOLCE SMO VPRAŠALI:

Kaj je izobraževanje?

Je učenje.

Da se učimo.

Reč za povedati pravljico.

Stopnice.

Da nekaj vprašaš, če ti kaj dovolijo.

Da greste ven, da je ogenj (evakuacija).

Da se greš pogovarjat.

Da greš stran.

Vlak.

Žaba.

Šola, se v njej učimo.

Da ne mečeš smeti.

Vprašaj me.

Da vprašaš, če lahko nekaj narediš.

Pomeni, da je nekdo okoli tebe.

Je nekaj o čemer se pogovarjajo učitelji.

Je grizenje.

Je spraševanje (razmišljaš, kaj bi kaj naredil).

Da nekaj vprašaš.

Je sestanek.