Odhod na delavnice je organiziran z avtobusnim prevozom izpred šole v Cerknici ob 7.55 .  Učenci pridejo nazaj z avtobusom  predvidoma ob 14.00.

Letos se bomo ponovno podali na čarobno Notranjsko in se srečali ob Cerkniškem jezeru. Kaj pa, če ga ne bo? Vseeno se bomo družili in učili ob tem notranjskem čudu, ki je že Valvazorja tako prevzelo, da je z njegovim opisom sebe in slovensko zemljo proslavil v obsežnem delu Slava vojvodine Kranjske. Izkazal se je kot topograf, geograf, opisal arhitekturo in ljudske običaje ter za kasnejše rodove ohranil dragocen spomin na preteklost. Kar je ohranil za pokolenja, ga je stalo družinskega premoženja, mi pa smo to znanje dobili v preužitek.

Osrednja tema projekta je trajnostni razvoj in zdrav način življenja ter priložnosti za mlade. Na delavnicah bomo udeležencem skladno z Unescovimi cilji trajnostnega razvoja in Delorsovimi stebri izobraževanja za 21. stoletje ponudili motivacijsko delo. Želimo, da bi udeleženci dobili kakovostne izkušnje, ki bodo spodbudile radovednost in iniciativnost ter razvijale svobodno in kritično mišljenje. Vpeli jih bomo v proces vseživljenjskega učenja ter jim tudi s programom našega projekta pomagali pri pripravi na bivanje v hitro spreminjajoči in razvijajoči se globalni družbi.

Družili se bomo in ustvarjali na delavnicah:

– gradbena delavnica: Vaška arhitektura, mentorica Alenka Petrič

– geodetska delavnica: Topografija, mentorica Marinka Potočar

– okoljevarstvena delavnica: Analiza jezerske vode, mentorica Karin Mezgec

– pečarska delavnica: Izdelava mozaikov, mentorica Biljana Postolova

– likovna delavnica: Akvareli, mentorica Karin Prodan

– ročna dela: Osnove vezenja, pletenja in kvačkanja, mentorica Marjana Pezdirc Kolnik

– novinarska delavnica: eJezerski list, mentorica Erna Klanjšek Tomšič

– fotografska delavnica: Jezerski fotoutrinki, mentor Dimitrije Djokić.

Časovnica:

– 8.30: zbor udeležencev pred domačijo Levar v Dolenjem Jezeru, pozdrav, fotografiranje in razdelitev v skupine

– 8.30-12.30: delo po skupinah, vmes malica

– 12.30: oddaja izdelkov in kosilo

– 13.30: prikaz izdelkov in zaključna misel

– 14.00: odhod

Material za posamezne delavnice:

– gradbena: udeleženci prinesejo s seboj osebni risalni pribor in beležko, za material bo poskrbljeno

– geodetska: beležka in pisalo

– okoljevarstvena delavnica: beležka in pisalo

– pečarska: poskrbeli bomo za material, vendar pa si udeleženci lahko tudi sami naberejo drobne kamne, koščke opeke ali stekla in školjke z morske obale; primerna oblačila za delo

– likovna: na voljo bo risalni papir in trda podlaga za risanje, udeleženci naj prinesejo svoj lonček, čopiče in akvarelne barvice (nekaj slikarskega materiala bomo imeli na rezervi) ter podlago za sedenje

– ročna dela: udeleženci prinesejo s seboj igle za pletenje in kvačke, ostanke volne ali bombaža

– novinarska: beležka in pisalo

– fotografska: udeleženci prinesejo svoje fotoaparate.

Izdelkov, ki bodo nastali med izvedbo projekta, ne vračamo. Prav tako si pridržujemo pravico do reprodukcije, razstavljanja in objavljanja vseh izdelkov in fotografij, nastalih med projektom. Vabilu je priloženo soglasje staršev za sodelovanje na delavnici. Dogajanje bomo tudi fotografirali in objavili na šolski spletni strani oziroma družbenih omrežjih brez imen in priimkov. Udeleženci, ki ne želijo objave fotografij, naj se ob fotografiranju umaknejo.

Na srečanje lepo vabimo vrtce, osnovne in srednje šole. V primeru slabega vremena bomo delavnice izvedli v pokritih prostorih.

Vabilu je priložena prijavnica, ki jo pošljete na naslov: karin.prodan@sggos.si

Kotizacija v višini 10 € pokriva stroške materiala, malice in kosila. SGGOŠ bo organizirala avtobusni prevoz, če bo zadosti zainteresiranih šol. Stroške prevoza krijejo šole udeleženke same.

Želimo vam obilo ustvarjalnosti in domišljije in se veselimo sodelovanja z vami.

Ljubljana, 14. marec 2019

Karin Prodan

organizatorka 17. nacionalnega projekta Unesco pridruženih šol Slovenije

Marjana Pezdirc Kolnik                                                                                                                        Gvido Jager